Mount & Blade II: Bannerlord Multiplayer

Yıllardır beklediğimiz, artık umudumuzu kestik dediğimiz dönemlerde yapılan açıklama ile birlikte 31 Mart 2020 tarihine zincirlenen Bannerlord için kapalı beta testleri bir süredir sürüyordu. Biz de bu kapalı beta programına dahil olduk ve yazının girildiği tarih itibarıyla önümüzdeki hafta satışa sunulacak olan oyunun çok oyunculu moduna daha yakından bir göz atalım

Multiplayer Seçenekleri

Oyuna girdiğinizde karşınıza Captain ve Skirmish olarak iki ayrı mod çıkıyor.

– Captain: Bu modda piyade, okçu ya da atlı birliklerden birisi seçiyorsunuz. Seçtiğiniz türe bağlı olarak size bir birlik veriliyor. Bu birlik genel olarak 8 ila 20 arasında askerden oluşuyor. Burada en çok askerin piyade birliklerinde, daha sonra okçularda ve en az askerin de atlılarda olduğunu söyleyebiliriz. Yine askerlerin gücüne bağlı olarak “daha az sayıda ama daha güçlü okçular” ya da “daha çok sayıda ama daha güçsüz okçular” gibi seçenekleriniz bulunuyor.

Örneğin 20 kişiden oluşan bir piyade birliği seçtiğinizi düşünelim. Bu noktada siz de seçtiğiniz birlikten bir askeri yöneterek oyuna başlıyorsunuz. Karşınızda yine seçtiği türe göre farklı sayıda askere sahip birlikleri yöneten başka oyuncular yer alıyor. Bu modun bir takım oyunu olduğunu elbette hatırlatayım.

Sizin takımınız, seçtiği birliklerle beraber karşı takımın birliklerini yok etmeye çalışıyor. Eğer arkadaşlarınızla girerseniz hepiniz farklı birlikleri seçip ve uygun stratejiler uygulayıp önemli zaferler elde edebilirsiniz.

Eğer size verilen birincil karakter ölürse, birliğinizdeki canlı kalan karakterlerden birisine geçiş yapabiliyor ya da onları izleyebiliyorsunuz. Eğer onlar da ölürse takım arkadaşlarınızı izleyebiliyorsunuz.

– Skirmish: Bu mod aslında Warband’in çoklu oyuncu modundan aşina olduğunuz modun oldukça benzeri. Tabii haritaların farklı olduğunu saymazsak.

Bu moda giriş yaparsanız bir karakter seçiyorsunuz ve bu karakterle birlikte oyuna başlıyorsunuz. Oyun içerisinde iki farklı takım var ve ikisinde de sunucuya bağlı olarak çok sayıda oyuncu bulunabiliyor. Yine üstteki modla aynı olarak piyade, okçu ya da atlı seçebiliyorsunuz. Tabii burada sizin bir birliğiniz yok.

Bu modu seçtiğinizde yine karşı tarafı yenmeyi hedefliyorsunuz. Burada takım uyumunun oldukça önemli olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Mount & Blade II: Bannerlord Multiplayer İncelemesi Genel Deneyim

Öncelikle belirtmem gerekiyor ki oyunun kapalı beta sürümünü oynamamızdan kaynaklanan bazı sorunlar mevcut olabilir.

Öncelikle tamamen bu durumla kaynaklı olarak oyuna giriş öncesi uzun bir bekleme süreci vardı. Nitekim satışların başlaması ve oyuncuların çoğalması ile birlikte bu sorunun ardına geçilecektir.

Buna karşın temel mekanikler önemli ölçüde değişmiş durumda ve alışmak da ciddi zaman alacak gibi gözüküyor. Örneğin eski oyundaki ok mekanikleri daha hoş ve alışılmış idi. Yeni oyunda ise daha sert ancak daha gerçekçi bir yapıya sahip. Bu durum kılıç ve balta gibi silahlar için pek geçerli değil.

Oyunun haritaları gerçekten hoş bir yapıya sahip. Bazı yerler eski yapılardan uyarlanmış ve hoş duruyor. Yani savaştığınız yerlerde keyif alarak savaşabiliyorsunuz. Buna karşın şunu da belirtmek gerekiyor ki oyuncuların yoğun olduğu yerlerde ciddi fps sorunları mevcut.

Kendi bilgisayarımda i7 8750h ve Nvidia GTX1050 bulunuyor. Bu sistemle almayı beklediğim değerlerin altında değerler aldığım söylenebilir. Oyunun çıkış tarihinde erken erişim sürümü olarak çıkacağını da göz önüne alırsak bir süre için daha benzer durumlar mevcut olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir